بیجار گروس

جاذبه‌های گردشگری بیجار

جاذبه‌های گردشگری بیجار   

 

" style="BORDER-BOTTOM: 3px solid; BORDER-LEFT: 3px solid; BORDER-TOP: 3px solid; BORDER-RIGHT: 3px solid">
 

  

لینگ 

 

پیست اسکی و کوههای بیجار  

 

    لینگ تصویر                                                  لینگ تصویر

از نقاط دیدنی این شهر می‌توان به بازار بزرگ قدیمی بیجار، آرامگاه شیخ فاضل گروسی، تیمچه امیر تومان، تیمچه حاج شهباز، پیست اسکی بین‌المللی نسار (تنها پیست اسکی استاندارد غرب کشور دارای امکانات اسکی روی برف و چمن)اشاره نمود.منطقه حفاظت شده محیط زیست بیجارنیز از دیگر جاذبه‌های این شهرستان میباشد در این منطقه انواعی از جانوران وگیاهان که برخی از آنها کمیاب هستند زندگی میکنند. قوچ و میش آذربایجانی -گراز-گرگ-روباه- شغال و گونه‌های دیگری از پستانداران و همینطور انواع خزندگان ومارهاوپرندگان کمیابی همچون عقاب طلایی نمونه‌هایی از جانداران هستند که در مراتع و حاشیه رودخانه‌های این منطقه زیست میکنند.رودخانه‌های این منطقه نیز انواعی از ماهی‌ها و دیگر جانوران آبزی و کنار آبزی را در خود جای داده‌اند.از ماهی‌های جالب این رودخانه‌ها میتوان اسبله(گربه ماهی)و نوعی ماهی که در زبان محلی زرده ماهی خوانده میشود را نام برد. 

---------------------------------------------------------------------------

صنایع دستی و سوغات بیجار 

قالی بیجار یکی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است و زیبایی و دوام آن شهرت جهانی دارد. گلیم بیجار نیز از نظر مرغوبیت شهرت دارد. از دیگر سوغاتی‌های این شهر می‌توان به حلوا سوهانی، نان شیرمال مخصوص بیجار و انواع ترشی‌های خوشمزه اشاره نمود. 

----------------------------------------------------------------------------

 آیین‌های سنتی 

مراسم تاسوعا و عاشورای بیجار در ایران کم نظیر است و مردم در برگزاری آ ن مشارکت فعال دارند و هر ساله خبر نگاران داخلی و خارجی زیادی جهت تهیه گزارش در آ ن شرکت می‌کنند.مردم منطقه مراسم عید باستانی و ملی نوروز را هم با شکوه برگزار می‌نمایند. یکی از مراسم نوروز شال گردش نام دارد. که بسیار مهیج و پر طرف دار می‌باشد. دراین رسم که البته سالها است از رونق افتاده،جوانان به روی پشت بامها رفته و با آویختن شال گردن خود یا پارچه ای دراز، از نورگیر یا پنجره، حضور خود را به صاجب خانه اعلام می کردند.صاحبخانه نیز آجیل، شیرینی، تخم مرغ پخته، پول و شوکولات را داخل شال گره زده و با گفتن این عبارت "خدا مرادت را بدهد"شال را ول می کرد. 

------------------------------------------------------------------

 محلات قدیمی 
قلعه حلوایی، قلعه برجکه، قلعه تخت، پشت قلعه، تازه‌آباد، سراب، بادامستان، ریگه سیاه...

محلات جدید: شهرک مهدیه، شهرک آفتاب، کوی فرهنگیان، کوی کارمندان، کوی بادامستان 

--------------------------------------------------------------------- 

تفرجگاه‌ها
بلوار امام، پارک شاهد، پارک سراب، پارک ۱۵ خرداد , قمچقای... 

--------------------------------------------------------------------------

 دانشگاه‌ها 

دانشکده مهندسی و علوم پایه بیجار (در شرف تأسیس)، دانشگاه آزاد واحد بیجار، دانشگاه پیام نور مرکز بیجار، مرکز آموزش علمی کاربردی بیجار